Klezmer a ┼żidovsk├í hudbaPre├čburger Klezmer Band             

Bio

Jedine─Źn├ę bratislavsk├ę hudobn├ę zoskupenie Pre├čburger Klezmer Band si od svojho zalo┼żenia v roku 1995 z├şskalo mno┼żstvo priaznivcov. T├íto prv├í slovensk├í form├ícia, in┼ípiruj├║ca sa emot├şvnou a tane─Źnou hudbou zo strednej a v├Żchodnej Eur├│py zn├ímou ako klezmer, je z├írove┼ł najlep┼íie hodnotenou skupinou svojho zamerania na ├║zem├ş b├Żval├ęho ─îeskoslovenska.

Jej energick├Ż hudobn├Ż ÔÇ×kokteilÔÇť je podmanivo namie┼ían├Ż zo ┼żidovskej, z balk├ínskej a orient├ílnej hudby, ako aj zo slovensk├ęho a cig├ínskeho folkl├│ru ÔÇô to v┼íetko s origin├ílnou esenciou s├║─Źasn├Żch modern├Żch ┼ít├Żlov, ako jazz, rock, reggae a latino. Skupina od svojho vzniku absolvovala mno┼żstvo rozmanit├Żch vyst├║pen├ş nielen na Slovensku, ale aj v Eur├│pe i z├ímor├ş ÔÇô multi┼ż├ínrov├ę festivaly, koncerty v kluboch a koncertn├Żch hal├ích, podujatiach. Za posledn├ę roky kapela spolupracovala s hviezdami klezmeru, ako napr├şklad Lorin Sklamberg, Frank London, Merlin Shepherd, Steve Weintraub, Sasha Lurje a pod. Vyst├║penia kapely prin├í┼íaj├║ podmaniv├║ interpret├íciu zn├ímych i unik├ítnych piesn├ş predov┼íetk├Żm v jazyku jidi┼í, ale aj v sloven─Źine, angli─Źtine a balk├ínskych jazykoch. Vyjadruj├║ aj strhuj├║cu emot├şvnos┼ą a tane─Źnos┼ą klezmerovej hudby.

Pre├čburger Klezmer Band m├í na konte osem albumov a mnoho ├║spe┼ín├Żch spolupr├íc na filmov├Żch, divadeln├Żch a in├Żch projektoch. V roku 2012 album Tants mit mirwas z├şskal ocenenie Radio_Head Award ako najlep┼í├ş album v kateg├│rii World Music & Folk.

─îlenovia

Marta Potan─Źokov├í / Ivana Ecetov├í ÔÇô s├│lov├Ż spev
Sne┼żana Jovi─ç ÔÇô Werner ÔÇô akorde├│n, s├│lov├Ż spev
Andrej Werner ÔÇô husle
Miroslav Lago ÔÇô klarinet
Val├ęr Miko ÔÇô klav├şr
Samuel Alexander ÔÇô kontrabas, s├│lov├Ż spev
J├ín Ori┼íko ÔÇô bicie, perkusie

Albumy

Lajv (Akcent, 2002)
Ot Azoy! (Millenium Records / SKA, 2004)
Andr├ę Ochodlo & Pre├čburger klezmer band: Shalom (Pavian Records, 2004 / Alef music, 2005)
Mit libe (Hevhetia, 2006)
Pre├čburger Special (Slovak Klezmer Association, 2010)
Tants mit mir (Real Music House / SKA, 2012)
Tsvantsik yorn (Real Music House / SKA, 2015)
Balady/Baladen (Real Music House/SKA, 2018)

In├ę

Ocenenia:
V roku 2012 album Tants mit mir z├şskal Radio_Head Award za najlep┼í├ş album roka v kateg├│rii World Music & Folk.

Citáty/Recenzie:
ÔÇ×Z├║─Źast┼łuj├║c sa na znovuzroden├ş klezmerovej hudby, jedine─Źn├Ż klezmer band zo Slovenska sp├íja t├║to muziku s modernou: jazzom, rockom, reggae a world music. Z Balk├ínu po zvuky Stredomoria cez star├║ bratislavsk├║ ┼żidovsk├║ ┼ítvr┼ąÔÇŽ Pre├čburger Klezmer Band hr├í klezmer pre ─żud├ş z cel├ęho sveta, do tanca aj na po─Ź├║vanie.ÔÇť
Recenzia z koncertu na festivale Les Nuits Europ├ęennes, Strasbourg

ÔÇ×T├şto hudobn├şci pristupuj├║ k hudbe nov├Żm a origin├ílnym sp├┤sobom. Ich mlados┼ą a energia dod├ívaj├║ muzike jas a extatick├║ rados┼ą. V in┼ítrument├ílnej zlo┼żke aj v pr├şjemnom speve nach├ídzame rados┼ą, tane─Źnos┼ą a otvorenos┼ą, ktor├í posluch├í─Źa vtiahne a vyz├Żva ho k tomu, k ─Źomu bola v├Ą─Ź┼íina tejto hudby ur─Źen├íÔÇŽ k tancu a oslave. Pri vn├şman├ş Pre├čburger Klezmer Bandu po─Źujeme kapelu robi┼ą to, ─Źo najlep┼íie vie, t. j. sp├íja┼ą energiu s vitalitou, ktor├í postav├ş obecenstvo na nohy a s prec├şten├şm, ktor├ę n├ídherne vyjadruje to trpko-sladk├ę v ┼żidovskej sk├║senosti.ÔÇť
Merlin Shepherd (UK), klezmerov├Ż klarinetov├Ż virtu├│z a lektor

Videá


Audio

Foto


Generálny partner

Z verejn├Żch zdrojov podporil

 

Partneri