World MusicBanda     

Bio

Naj┼ípecifickej┼íia world music kapela s profesion├ílnym in┼ítrumenta─Źn├Żm z├ízem├şm, ktor├í sa stala s├║─Źas┼ąou WOMEX Selection 2017.

Banda, ktor├í vznikla v roku 2003 v Bratislave, je world music skupina, reprezentuj├║ca slovensk├║ ─żudov├║ hudbu v modernej podobe. Banda sa sklad├í z hudobn├şkov s dlhoro─Źn├Żmi sk├║senos┼ąami v interpret├ícii ─żudovej hudby ako aj in├Żch ┼ż├ínrov. Pri vytv├íran├ş reperto├íru world music je skupina in┼ípirovan├í najm├Ą slovenskou tradi─Źnou hudbou. Autentick├ę n├ípevy hudobn├şci sp├íjaj├║ s niektor├Żmi prvkami poch├ídzaj├║cimi z in├Żch hudobn├Żch ┼ż├ínrov ÔÇô blues, jazz, balk├ínsky a slovansk├Ż folkl├│r. Ich ┼żiv├í produkcia je dynamick├í, pestr├í a interpreta─Źne p├┤sobiv├í.

Prv├Ż ┼ít├║diov├Ż album s n├ízvom Jedna dosiahol v okt├│bri 2011 ├┤sme miesto v prest├ş┼żnom rebr├ş─Źku World Music Charts Europe. V roku 2014 vydala kapela druh├ę CD s n├ízvom HraBanda, ktor├Ż obsadil v janu├íri 2015 14. miesto v tom istom rebr├ş─Źku. V obdob├ş j├║l a┼ż okt├│ber 2015 bola skladba Nadeja z albumu HraBanda prv├í v rebr├ş─Źku Ethnocloud World Music Chart. Ich tret├ş album Telegrafy z roku 2018 z├şskal cenu Radio_Head Award za najlep┼í├ş slovensk├Ż album v ┼ż├ínri World Music & Folk v roku 2018 a v apr├şli 2019 bodoval na 19. mieste v rebr├ş─Źku WMCE.

─îlenovia Bandy pon├║kaj├║ origin├ílne ├║pravy najm├Ą ─żudov├Żch piesn├ş a mel├│di├ş. Kapela pou┼ż├şva akustick├ę n├ístroje ako cimbal, viola, husle, kontrabas, helig├│nka, mandol├şna, buzuki, bicie a r├┤zne perkusie. Ich skladby maj├║ bohat├ę vok├ílne party re┼ípektuj├║ce tradi─Źn├Ż prednes, ale aj ├║plne nov├║, origin├ílnu podobu. Origin├ílne sp├íjaj├║ tradi─Źn├Ż slovensk├Ż folkl├│r s modern├Żm z├í┼żitkom. Ban─Ć├íci s├║ sk├║sen├ş muzikanti r├┤znych ┼ż├ínrov a z├írove┼ł odborn├şci na ─żudov├║ hudbu.

─îlenovia

Samo Smetana ÔÇô husle, mandol├şna, spev
Ivan Hanula ÔÇô viola, mandol├şna, buzuki, spev
Al┼żbeta Luk├í─Źov├í ÔÇô cimbal, helig├│nka, ├║stna harmonika, gajdica, spev
Peter ObuchÔÇô kontrabas, koncovka, spev
Igor Ajd┼żi Szabo ÔÇô bicie n├ístroje, etnick├ę perkusie, spev
Eva Brunovsk├í ÔÇô kl├ívesy, spev

Albumy

Jedna (Pavian records, 2010)
hraBanda (Pavian records, 2014)
Telegrafy (Pavian records, 2018)

In├ę

OCENENIA
3. miesto ÔÇô Czech Music Crossroads 2015, Ostrava, ─îesk├í republika
Radio_head Award za najlep┼í├ş album v kateg├│rii World Music & Folk za rok 2018 (album Telegrafy)

UMIESTNENIA
Banda jedna (2010) ÔÇô World Music Charts Europe, 8. miesto v 10/2011
HraBanda (2014) ÔÇô Global Village Top 40 Albums, 4. miesto v 2/2015 (show of KMUW), World Music Charts Europe, No. 14 in 1/2015
Song ÔÇ×NadejaÔÇť ÔÇô 1. miesto, j├║l ÔÇô okt├│ber 2015, ETHNOCLOUD Top 40 World Chart
Song ÔÇ×Zozu─żaÔÇť ÔÇô 1. miesto janu├ír ÔÇô febru├ír 2017, ETHNOCLOUD Top 40 World Chart
Telegrafy (2018) ÔÇô World Music Charts Europe, 19. miesto v 4/2019

RECENZIA
ÔÇ×Banda je skupina excelentn├Żch hudobn├şkov, ktor├ş pri┼íli na to, ako prida┼ą elementy s├║─Źasnej hudby do st├íro─Źia existuj├║cich trad├şci├ş bez toho, aby sa stratilo vzru┼íenie z nov├ęho a integrita star├ęho.ÔÇť
Gerald Seligman ÔÇô b├Żval├Ż gener├ílny riadite─ż WOMEXu, the World Music Expo

Videá


Audio

banda slovakia ┬Ě hraBanda

Foto


Generálny partner

Z verejn├Żch zdrojov podporil

 

Partneri