AmbientEniesa               

Bio

Eniesa je slovenská muzikantka, ktorej hudobné svety plávajú medzi folkom, world music, rockom aj country. Na pódiu ju najčastejšie sprevádza gitara, no rada experimentuje aj s inými nástrojmi ako orientálny santur alebo efektami. Okrem piatich autorských albumov je autorkou aj hudby do filmov, divadelných a iných multižánrových predstavení, v ktorých spája hudbu s tanečníkmi, artistami a inými umelcami. Jej zatiaľ najúspešnejší album, ktorý spája folk s elektronikou nesie názov Jablko (2022) a vznikol v spolupráci s Frantou Černým (Čechomor). „Jablko“ je tiež videoprojektom ukrývajúcim vo videoklipoch príbeh slobodnej duše v obrazoch miest slovenskej krajiny. V októbri 2022 vyšiel do sveta Eniesin zatiaľ posledný folkový country album s názvom ARYA´s, plný slovenských, českých aj zaoceánskych hostí (Aaron Brooks, Bill Barrett, Yaahn Hunter, Luboš Malina,…). Album sa nahrával v štúdiu Andreja Karlika, ktorý album spoluprodukoval a nahrával aj niektoré nástroje. Práve Andreja (basa, spev) a Adriána Polovku (bicie) môžete v tomto období vidieť a počuť po boku Eniesy.

Členovia

Eniesa San. – spev, gitara, santur, efekty perkusie
Sandra Urbančíková – spev, gitara, santur, efekty
Andrej Karlik – basa, spev
Adrián Polovka – bicie

Albumy

Eniesa – 333 To Nusein (2013)
Melme Arya – Na hladine (2014) /vydavateľstvo Zebra & Cloud/
Eniesa – DomoRaj (2016) /vydavateľstvo Zebra & Cloud/
Eniesa – Meet Blue Animal (2017) /vydavateľstvo Zebra & Cloud/
Eniesa – Jablko (2020) /vydavateľstvo Hevhetia/
Eniesa – Arya´s (2022)

Iné

Ocenenia:
2014 – 1. miesto – Demovnica, Rádio FM (Skladba V pocitoch)

Recenzie:
„O zajímavé ženy – autorky a interpretky různých generací – není na slovenské world music a folkové scéně v posledních letech nouze: Jana Kirschner, Katarína Máliková, Zuzana Mojžišová, Skyva, Miriam Kaiser, Zuzana Homolová, Katarína Koščová, Soňa Horňáková – co jméno, to výrazná osobnost. Díky svému novému albu Jablko se mezi ně může nyní hrdě hlásit mladá zpěvačka a autorka Eniesa, vlastním jménem Sandra Urbančíková.
Jablko je krátké album – nebýt tři roky staré bonusové písně, odpovídalo by rozsahem spíše EP desce. Jenže i těch několik málo písní, některé lidové, jiné autorské, stačí k tomu, abychom si uvědomili, že máme před sebou další zajímavou a originální osobnost.

Album Jablko stojí především na kontrastech a opozicích. Zpěvačka v nahrávce vytváří hned dvě paralelní dua s hudebníky-muži. Jejím stabilním hudebním partnerem je multiinstrumentalista Pavol Jeňo, který podbarvuje její hlas celým malým orchestrem nástrojů. Minimálně stejně důležitý je ovšem producent alba František Černý z české kapely Čechomor – nejen že spolupráce s ním na jeho sólovém albu Franta byla na počátku tohoto projektu. Františkův sólový zpěv se navíc na albu krásně pojí s Eniesiným ženským hlasem. Jde však nejen o kontrast mužství a ženství, ale také o protiklad mládí a zralého věku, češtiny a slovenštiny (jakkoli Eniesa zvládá i zpěv v českém jazyce bravurně), folkloru a vlastní tvorby a také zdánlivě jednoduché zpěvnosti a rafinovaných aranžmá. To vše vytváří pod povrchem písní určité napětí, které láká k dalším a dalším poslechům. Jablko však není pouze album k poslouchání. Přirozeným pokračováním poslechu může totiž být sledování videoklipů, které jsou nedílnou součástí projektu.“
Milan Tesař – český hudobník, skladateľ, pedagóg, publicista (Reflex), dramaturg, hudobný kritik (Radio Proglas)

„San je unikátní umělkyní, její hudba vyniká křehkostí a do klasických folklórních postupů přináší nové zářivé barvy. Zdánlivě neslučitelné spojuje v magický celek, který vás přenese do jiného světa.“

Lukáš Chromek – music producer, sound director (Andflux studios s.r.o.), first engineer (Soundevice Studio), product manager (kytary.cz)

Videá


Audio

Foto


Generálny partner

Z verejných zdrojov podporil

 

Partneri