World Music Festival Bratislava zaujal divákov a dostal sa aj do vysielania BBC

Spolu desa┼ą koncertov na dvoch p├│di├ích, tri koncerty vo festivalovej elektri─Źke, nieko─żko pouli─Źn├Żch hudobn├Żch predstaven├ş, workshopy, tane─Źn├Ż dom, detsk├Ż program, verejn├ę diskusie, ale aj dvojd┼łov├í odborn├í konferencia ÔÇô to v┼íetko patrilo k festivalu, ktor├ęho druh├Ż ro─Źn├şk sa konal minul├Ż t├Ż┼żde┼ł v Bratislave.

Premi├ęra filmu ┼Ąa┼żk├í du┼ía od Mareka ┼ául├şka a Jany Beli┼íovej, ktor├Ż je venovan├Ż prenosu hudobn├Żch trad├şci├ş medzi R├│mami na v├Żchodnom Slovensku, bola posledn├Żm podujat├şm tohtoro─Źn├ęho World Music Festivalu Bratislava. Ten sa konal v hlavnom meste od 21. do 24. septembra. Nielen v─Ćaka protagonistom filmu, ale aj v─Ćaka v┼íetk├Żm ├║─Źinkuj├║cim na p├│di├ích sa mohli n├ív┼ítevn├şci festivalu presved─Źi┼ą o tom, ┼że hudba m├┤┼że odovzd├íva┼ą mnoh├ę em├│cie, ktor├ę sp├íjaj├║ ─żud├ş bez oh─żadu na to, z akej krajiny ─Źi etnickej skupiny poch├ídzaj├║.

Zahrani─Źn├Żch host├ş prekvapil z├íujem o workshopy
Modern├Ż mestsk├Ż ─Źlovek m├í st├íle viac mo┼żnost├ş ako sa zabavi┼ą. Z┬ápoh─żadu zahrani─Źn├Żch host├ş bolo a┼ż prekvapiv├ę, ko─żko mlad├Żch ─żud├ş si v┬áBratislave zvolilo trad├şcie na┼íich predkov, ktor├ę sa bu─Ć v┬áautentickej forme alebo obohaten├ę o┬ár├┤zne in├ę prvky st├ívaj├║ centrom z├íujmu fan├║┼íikov folkl├│ru, ale aj tzv. world music.

├Ü─Źastn├şci World Music Festivalu Bratislava sa tak mohli hne─Ć v ├║vodnej ─Źasti jeho programu nie─Źo nau─Źi┼ą o┬átanci a┬áhudobnom ┼ít├Żle┬ápizzica┬ápriamo od ─Źlenov skupiny┬áKal├íscima, pr├şpadne si zatancova┼ą tance z┬áRaslav├şc a┬á┼áu┼łavy pod veden├şm sk├║sen├Żch lektorov tane─Źn├ęho domu v┬áKC Dunaj. Akt├şvne sa do programu festivalu zapojili aj zahrani─Źn├ş deleg├íti konferencie, ktor├ş sa v┬ápiatok popoludn├ş v┬áZichyho pal├íci nau─Źili spieva┼ą horehronsk├║ pesni─Źku pod veden├şm┬áJany Ambr├│zovej┬áa┬á─Żudovej hudby Mi┼ía Nogu.

Taliansky temperament v Bratislave, slovensk├Ż v BBC
V┬ápiatok na Hlavnom n├ímest├ş zaujala po─Źetn├Żch div├íkov nielen spom├şnan├í juhotalianska Kal├íscima, ktorej hudobn├Ż ┼ít├Żl┬átarantela┬ásprev├ídza m├Żtus o┬álie─Źiv├Żch schopnostiach, ale aj dom├íci intepreti ÔÇô ethnojazzov├Ż┬á─Żubom├şr Ga┼ípar Cimbal Project, desa┼ą─Źlenn├ę zoskupenie┬áKarpaTon┬ápod veden├şm Mi┼ía Smetanku, ─Źi najv├Ą─Ź┼íie hviezdy dom├ícej world music sc├ęny ÔÇô ─Źlenovia skupiny┬áBanda. T├í bude koncom okt├│bra reprezentova┼ą Slovensko┬áaj na prest├ş┼żnom ve─żtrhu WOMEX v Katoviciach.┬á

V┬ásobotu bol program oproti p├┤vodn├ęmu scen├íru trochu krat┼í├ş (skupina ─Żudov├ę Mladistv├í nemohla vyst├║pi┼ą), ale div├íci mohli obdivova┼ą hr├í─Źsku a┬ávok├ílnu techniku┬áKarin Sarkisjan┬áa┬ájej tria a┬ávyst├║penie┬áKatar├şny M├ílikovej┬ás┬ájej ans├ímblom a┬áprogramom┬áPustvopol. Katar├şna M├ílikov├í, KarpaTon a┬á─Żudov├í hudba Mi┼ía Nogu sa objavili aj v┬ározhlasovej report├í┼żi Simona Broughtona z┬áfestivalu vo vysielan├ş britskej┬áBBC┬ás┬án├ízvom┬áWorld on 3.

Hviezdny galakoncert v Ateli├ęri Babylon┬á
Vyvrcholen├şm programu bol galaprogram, na ktorom v sobotu ve─Źer vyst├║pilo po─żsk├ę duo┬áKarolina Cicha┬áa┬áBart Pa┼éyga┬ás┬ápies┼łami n├írodnostn├Żch men┼í├şn z┬ápo─żsko-bielorusk├ęho pohrani─Źia a dvojica v├Żnimo─Źn├Żch in┼ítrumentalistov ÔÇô franc├║zsky kontrabasista┬áRenaud Garcia-Fons┬áa┬átureck├Ż hr├í─Ź na tradi─Źn├Ż n├ístroj kemen─Źe┬áDeryan T├╝rkan.┬áPoslednou kapelou bolo bulharsk├ę zoskupenie┬áOratnitza, ktorej ÔÇ×ethnobassÔÇť div├íkov prin├║til zdvihn├║┼ą sa zo stoli─Źiek a┬átancova┼ą.

Spokojnos┼ą s┬áhudobn├Żmi aj mimohudobn├Żmi z├í┼żitkami vyjadrili nielen dom├íci fan├║┼íikovia, ale aj zahrani─Źn├ş hostia. ÔÇ×D├║fame, ┼że o┬árok sa znova stretneme pri lie─Źivej world music, ktor├í prekra─Źuje hranice v┬ámyslen├ş, c├şten├ş a┬ávn├şman├ş,ÔÇť uviedli organiz├ítori festivalu.

World music festival Bratislava sa konal aj v─Ćaka podpore z verejn├Żch zdrojov poskytnut├Żch Fondom na podporu umenia, ktor├Ż je Gener├ílnym partnerom podujatia. Partnermi podujatia boli Bratislavsk├Ż samospr├ívny kraj, mesto Bratislava, Bratislava-Star├ę mesto, Stredoeur├│pska nad├ícia, Ars Bratislavensis, Hudobn├Ż fond, SOZA, BTB/Bratislavsk├í organiz├ícia cestovn├ęho ruchu, Ministerstvo dopravy a┬áv├Żstavby, N├írodn├ę osvetov├ę centrum, ├Üstav etnol├│gie SAV, ├Üstav hudobnej vedy SAV, Kontakt, Regal Rooftop, Vin├írstvo Vlad├ír a syn, DFS Gerulata, LaPortella, Maribondo a┬áin├ş.

Text: Vladim├şr ÔÇ×PotkanÔÇť Potan─Źok
Foto: Jaroslav Novák

ZDROJ: https://hudba.zoznam.sk/spravy/28-09-2017-world-music-festival-bratislava-zaujal-divakov-a-dostal-sa-aj-do-vysielania-bbc/Generálny partner

Z verejn├Żch zdrojov podporil

 

Partneri