V septembri sa uskutoční 5. ročník World Music Festivalu

V druhej polovici septembra sa uskutoční jubilejný World Music Festival Bratislava. Opäť prinesie kvalitnú pestrú hudbu. Kvôli koronakríze príde aj s novinkou – pribudnú online prenosy. Hlavnou témou festivalu 25.-27. septembra bude dialóg v rôznych hudobných podobách.

Festival bude tentoraz koncentrovaný na jednom mieste – v legendárnom Véčku na námestí SNP. V piatok 25. septembra tu vystúpi ako prvé Kotlár-Ragan Jr.-Kuruc Trio, ktorého členovia predstavujú špičku mladej hudobníckej generácie. Klavirista Ľudovít Kotlár, kontrabasista Róbert Ragan ml. a bubeník Kristián Kuruc prinášajú svieži autorský jazz. Po nich príde na rad Martin Geišberg s orchestrom Balkansambel a diváci sa môžu tešiť na balkánske aranžmány piesní tohto pesničkára. Kombinácia folku a world music je priam stelesnením rôznych podôb medzižánrového dialógu. Ich spoločný album Na modrej planéte získal cenu Radio_head Award za rok 2019. Záver piatkového večera bude patriť projektu, v ktorom sa predstaví charizmatická huslistka a speváčka Iva Bittová a taliansky gitarista Paolo Angeli zo Sardínie. Projekt založený na improvizácii a rozhovore huslí s preparovanou gitarou je plný prekvapivých hudobných nápadov a spontánnej interakcie.

Druhý deň festivalu bude pokračovať v sobotu dopoludnia odbornou online konferenciou, na ktorú sú pozvaní nielen zahraniční odborníci, ale aj domáci hudobníci a fanúšikovia world music. Večerný koncert otvorí poľské duo Mehehe, ktoré sa  inšpiruje tradíciou slovanskej ľudovej mágie, pohanskými zvykmi zariekavania, ktoré sa dochovali napríklad v riekankách. Atmosféru tajomna dotvárajú archaické nástroje, ale aj nezvyčajné spôsoby interpretácie a využitie elektroniky. Po nich príde na rad dialóg nielen hudobný, ale aj medzigeneračný. Speváčka Eniesa vydala začiatkom roka 2020 album Jablko, na ktorom sa podielali aj PJ´s Lab (Pavol Jeňo) a Franta Černý zo skupiny Čechomor. V ich hudbe sa spája nielen slovenská a (česko)moravská ľudová pieseň, ale aj ambient s rockom či elektronikou. Na konci programu predstaví svoj nový album Jazz a hory klavirista Pavol Bodnár. Spolu s členmi AMC Tria a spevákom Petrom Adamovom úspešne reinterpretuje slovenské ľudové piesne jazzovými postupmi. Koncert bude bratislavskou premiérou tohto projektu.

Úplnou bodkou za festivalom bude nedeľná projekcia filmu Svetozár Stračina od Pavla Barabáša, ktorý uvedie hudobná vedkyňa a hudobníčka Alžbeta Lukáčová.

V súvislosti s COVID-19 bude vstup na podujatia obmedzený na 100 osôb. Koncerty však bude možné sledovať online, viac informácií nájdete na www.worldmusicfestival.sk.

World Music Festival Bratislava je súčasťou jesenného festivalového kalendára na Slovensku od roku 2016 a počas svojej existencie si stihol získať meno nielen doma, ale aj v zahraničí. Jeho hlavnou súčasťou je prehliadka domácich interpretov world music, jazzu a folklóru, obohatená o vystúpenia špičkových zahraničných hviezd,  konferenciu, workshopy či premietanie filmov.

Organizátorom festivalu je AMITY o.z. v spolupráci s platformou WOMUSK a V-klubom.

Podujatie z verejných zdrojov podporil generálny partner, Fond na podporu umenia. Podujatie sa koná s podporou Nadácie mesta Bratislavy a s finančným príspevkom Hudobného fondu a SOZA.

www.worldmusicfestival.sk



Generálny partner

Z verejných zdrojov podporil

 

Partneri