Svetov├í aj slovensk├í hudba uprostred ostravsk├ęho s├şdliska

V Ostrave sa konal 20. ÔÇô 22. m├íja 2022 v porad├ş u┼ż ├┤smy ro─Źn├şk showcaseov├ęho festivalu Czech Music Crossroads (CMC) zameran├ęho na jazz, world music, folk(l├│r) a pr├şbuzn├ę ┼ż├ínre. Jedn├Żm z jeho zahrani─Źn├Żch partnerov bola aj platforma World Music from Slovakia (WOMUSK), ktor├í v─Ćaka podpore od Fondu na podporu umenia vyslala do Ostravy troch z├ístupcov dom├ícej sc├ęny ÔÇô tentoraz to boli skupiny Nogaband, Varkocs a Sole. Okrem nich festival nav┼ít├şvili aj Martin Noga a Vladim├şr Potan─Źok za WOMUSK, Sa┼ía Pastorkov├í a Vladim├şr Zrn├şk za OZ Spectaculum a Robert Gregor za New Model Radio.

Predch├ídzaj├║cich sedem ro─Źn├şkov (ak ner├ítame rok 2020 vynechan├Ż kv├┤li pand├ęmii COVID-19) sa konalo v are├íli Doln├ş V├ştkovice, kde ÔÇ×─Źesk├ę hudobn├ę kri┼żovatkyÔÇť robievali pravidelne v polovici j├║la predskokana v├Ą─Ź┼íiemu a sl├ívnej┼íiemu festivalu Colours of Ostrava. Tohto roku sa usporiadatelia rozhodli oba festivaly od seba oddeli┼ą term├şnmi aj miestom konania. D├┤vodov bolo viac, od ni┼ż┼íieho rozpo─Źtu ako po minul├ę roky a┼ż po snahu netrie┼íti┼ą sily a s├║stredi┼ą sa na oba festivaly rovnako. A tak Priemyseln├Ż are├íl vo V├ştkoviciach nahradilo ┼ít├Żlov├ę ÔÇ×sorelov├ęÔÇť s├şdlisko z 50. rokov 20. storo─Źia v Ostrave-Porube, ktor├ę postavili sovietski a ─Źeskoslovensk├ş architekti ako p├Żchu budovate─żov kraj┼í├şch zajtraj┼íkov a jeho dobre zachovan├í (a v s├║─Źasnosti rekon┼ítrukciou prech├ídzaj├║ca) podoba bola vyhl├ísen├í za mestsk├║ pamiatkov├║ z├│nu. V strede s├şdliska sa nach├ídza ─Źerstvo zrenovovan├Ż Dom kult├║ry Poklad z rovnak├ęho historick├ęho obdobia, v ktor├ęho s├ílach sa po─Źas troch dn├ş vystriedalo takmer 20 interpretov z ─îeska, Slovenska, Po─żska, Franc├║zska a Ju┼żnej K├│rey.

T├║to zmenu mohli oceni┼ą hlavne zahrani─Źn├ş deleg├íti festivalu a hudobn├şci, ktor├Ż mali viac ─Źasu spolu komunikova┼ą, ke─Ć┼że v┼íetky koncerty aj sprievodn├ę podujatia sa konali pod jednou strechou. Piatkov├Ż program od┼ítartovala region├ílna hudobn├í hviezda ÔÇô klavirista Tom├í┼í Ka─Źo, ktor├Ż poch├ídza z mnohopo─Źetnej r├│mskej rodiny z Nov├ęho Ji─Ź├şna, odkia─ż to dotiahol a┼ż na bostonsk├║ Berklee College a koncerty v Carnegie Hall. V Ostrave n├ív┼ítevn├şkom festivalu predviedol svoj hudobn├Ż ÔÇ×patchworkÔÇť zlo┼żen├Ż z nad┼żezl├Żch prer├íbok ─Źesk├Żch ─żudov├Żch piesn├ş, Beethovena ─Źi The Beatles, a hoci miestami jeho zvuk sk─║zol a┼ż k romantick├ęmu klav├şru Ji┼Ö├şho Mal├íska, bola to poctiv├í muzikantsk├í robota. Ako druh├Ż v porad├ş sa predviedol slovensk├Ż Michal Noga Band (skr├ítene Nogaband) s p├│diovou verziou oce┼łovan├ęho albumu Stopy. Hoci na dosiahnutie ┼ít├║diov├ęho zvuku by boli potrebn├ş v┼íetci hos┼ąuj├║ci hudobn├şci, deleg├ítov zaujala aj t├íto ÔÇ×z├íkladn├í zostavaÔÇť kapely s virtu├│znym prim├í┼íom. V po─żskom triu Batik sa stretli franc├║zsky kontrabasista, po─żsk├Ż hr├í─Ź na tabla a spev├ík a hr├í─Ź na elektrick├║ koru z Burkina Faso, ktor├ş pon├║kli vydaren├║ a prirodzene znej├║cu etno-f├║ziu. V porovnan├ş s nimi bol sklaman├şm v├Żkon in├ęho po─żsk├ęho z├ístupcu ÔÇô dua Plastiq Lole (elektrick├í basgitara, loopy a spev), ktor├ęho experimenty so zvukom vyvol├ívali sk├┤r spomienky na tortu ps├ş─Źka s ma─Źi─Źkou. Hoci zlat├Żm klincom programu mala by┼ą v piatok Maya Kamaty, spev├í─Źka z Reunionu reprezentuj├║ca Franc├║zsko, jej koncert kv├┤li probl├ęmom s leteckou dopravou odpadol a tak ve─Źer ukon─Źil sympatick├Ż dom├íci projekt spev├í─Źky Moonshye, sp├íjaj├║ci indie pesni─Źk├írstvo s hlasom Dolores O┬┤Riordan a dobre ┼íliapaj├║cou kapelou.

Sobot┼łaj┼í├ş program priniesol okrem nieko─żk├Żch konferen─Źn├Żch pr├şspevkov, deb├ít na r├┤zne t├ęmy ─Źi tzv. speed-meetingov, kr├ítkych ─Źasovo obmedzen├Żch stretnut├ş ├║─Źinkuj├║cich umelcov alebo ich z├ístupcov s odborn├şkmi z hudobnej brand┼że, hlavne najv├Ą─Ź┼íiu porciu muziky ÔÇô desa┼ą koncertov, medzi ktor├Żmi mali najv├Ą─Ź┼íie zast├║penie kapely z Franc├║zska a Ju┼żnej K├│rey. Franc├║zsky hudobn├Ż┬á v├Żsadok propagoval regi├│n Bret├│nska, s v├Żnimkou mladej pesni─Źk├írky Joy.D. Hoci jej prejav znesie aj ko┼íatej┼íie aran┼żm├íny, na CMC vyst├║pila iba v dvojici s akustick├Żm gitaristom a svoj├şm soulov├Żm hlasom vyvol├ívala zimomriavky. Trio Bel Air de Forro s braz├şlskou spev├í─Źkou Marianou Caetano a skupina NDIAZ maj├║ spolo─Źn├ęho akordeonistu. Vol├í sa Yann Le Corre a vie si poradi┼ą rovnako dobre s tradi─Źn├Żm braz├şlskym ┼ít├Żlom forr├│ ako s crossoverovou hudbou, sp├íjaj├║cou orient├ílne rytmy a tradi─Źn├ę bret├│nske ┼ít├Żly, ktor├║ hr├í s NDIAZ. Ich strhuj├║ci in┼ítrument├ílny set zalo┼żen├Ż na dychovej sekcii a elektronickom podklade s neust├íle sa meniacimi rytmami nechal m├ílokoho v s├íle chladn├Żm. A hoci ich rod├íci ÔÇô trio Fleuves ÔÇô boli papierovo najv├Ą─Ź┼íou hviezdou ve─Źera (doma s├║ ─Źast├Żmi headlinermi festivalov), bret├│nske tance okorenen├ę jemnou elektronikou a saxof├│nom v ich podan├ş nemali pod─ża m┼ła tak├║ silu ako u ich kolegov. Ju┼żn├║ K├│reu zastupovalo kvarteto Sinnoi zlo┼żen├ę z hviezd dom├ícej sc├ęny ÔÇô folkl├│rnej spev├í─Źky Bora Kim a jazzov├ęho kontrabasistu menom Wonsool Lee, doplnen├Żch hr├í─Źom na tradi─Źn├Ż n├ístroj geomungo a d├şd┼żejom. Hoci i┼ílo nepochybne o vysok├ę umenie, miestami p├┤sobilo spojenie t├Żchto odli┼ín├Żch hudobn├Żch svetov len ako vypo─Ź├ştan├ę na efekt. Menej virtuozity, ale o to viac du┼íe a interaktivity s div├íkmi prinieslo vyst├║penie ÔÇ×┼íamanskejÔÇť k├│rejskej skupiny The Tune, takisto sp├íjaj├║cej viacero ┼ż├ínrov a zvukov do funk─Źn├ęho celku. S k├│rejsk├Żmi kapelami pekne ladilo aj vyst├║penie posledn├Żch z├ístupcov Po─żska ÔÇô duo, ktor├ę tvor├ş jazzov├Ż gitarista Przemys┼éaw Str─ůczek a taiwansk├í hr├í─Źka na tradi─Źn├ę n├ístroje er-hu a morin-khuur Chiao-Hua Chang, prinieslo d├ívku prem├Ż┼í─żav├ęho a citliv├ęho pr├şstupu k sp├íjaniu rozdielnych hudobn├Żch kult├║r. Zauj├şmav├Ż d┼żezov├Ż hudobn├Ż koncept, aj ke─Ć s nie v┼żdy zrozumite─żn├Żm insidersk├Żm humorom, obsahovalo vyst├║penie ─Źesk├ęho tria The Survivors.

Rozporupln├ę reakcie vyvolali sobot┼łaj┼íie koncerty ─Ćal┼í├şch ─Źesk├Żch a slovensk├Żch z├ístupcov. Beskydsk├í pesni─Źk├írka Kaczi aj ┼żitnoostrovsk├ę trio Varkocs ─Źas┼ą publika nadchli a in├║ ─Źas┼ą odstra┼íili. V pr├şpade Kaczi rozpor spo─Ź├şval hlavne v nepomere hudobnej zlo┼żky a p├│diovej prezent├ície ÔÇô pesni─Źky s n├ídychom ┼íans├│nu a t├║┼żbou rie┼íi┼ą d├┤le┼żit├ę probl├ęmy (ktor├║ brzdili slab├ę texty) nesedeli s imid┼żom ┼íant├ínovej tane─Źnice s akorde├│nom ani s aran┼żm├ínom klad├║cim d├┤raz na kontrabas, kop├ík, klav├şr a sl├í─Źikov├ę kvarteto. V pr├şpade skupiny Varkocs boli ÔÇ×etno-punkov├ęÔÇť verzie ─żudov├Żch piesn├ş tie┼ż okorenen├ę v├Żrazn├Żm p├│diov├Żm imid┼żom. Kapeln├şk Erik Turtev zaujal nielen virtu├│znou hrou na r├┤zne druhy drumbl├ş a vrko─Źmi, ale aj svoj├şm zab├íva─Źsk├Żm talentom pri uv├ídzan├ş piesn├ş. Zatia─ż ─Źo jedn├Żch tento pr├şstup nadchol, in├Żch pre zmenu odradil.

Nede─żn├Ż program mal v porovnan├ş so sobotou sk├┤r oddychov├Ż charakter, ale napriek tomu sa podarilo vysoko nastaven├║ dramaturgick├║ latku posun├║┼ą e┼íte o k├║sok vy┼í┼íie. Duo Irena a Vojt─Ťch Havlovi funguje na ─Źeskej hudobnej sc├ęne u┼ż desiatky rokov a ich hudba, in┼ípirovan├í starou klasickou eur├│pskou hudbou i v├Żchodo├ízijsk├Żmi hudobn├Żmi trad├şciami, je len ┼ąa┼żko zaradite─żn├í. Vyst├║penie na festivale za─Źali dial├│gom violon─Źela a violy da gamby a postupne sa plynule prepracovali a┼ż k origin├ílne po┼łatej ┼ítvorru─Źnej hre na klav├şr. Polhodinov├í improviz├ícia na mot├şvy vlastn├Żch skladieb bez jedin├ęho preru┼íenia vtiahla v┼íetk├Żch, ktor├ş sa nechali, do sveta nebeskej i ─żudskej harm├│nie. Pre m┼ła osobne to bol vrchol cel├ęho festivalu. Celkom in├Ż charakter malo vyst├║penie posledn├Żch z├ístupcov zo Slovenska ÔÇô skupiny Sole, ktor├║ tvoria spev├í─Źka J├║lia Koz├íkov├í, klavirista ─Żudov├şt Kotl├ír, kontrabasista (ale v in├Żch projektoch cimbalista) ─Żubom├şr Ga┼ípar, akordeonista Filip Urda a buben├şk Jakub Vali─Źek. Jazzov├ę ├║pravy ─żudov├Żch piesn├ş z r├┤znych kraj├şn sveta b├Żvaj├║ zv├Ą─Ź┼ía dvojse─Źnou zbra┼łou ÔÇô ─Źlenom Sole sa v┼íak v─Ćaka in┼ítrument├ílnym schopnostiam muzikantov a citliv├ęmu a vyzret├ęmu vok├ílnemu prejavu spev├í─Źky podarilo n├íjs┼ą ide├ílnu rovnov├íhu medzi folkl├│rom a d┼żezom. V├Żrazn├Żm d┼żezov├Żm jazykom prehovorila vo svojich vlastn├Żch skladb├ích aj klaviristka Nikol B├│kov├í a jej Nikol B├│kov├í Quartet s hos┼ąuj├║cim gitaristom Davidom Dor┼»┼żkom. ├Üpln├║ bodku za festivalom urobil koncert franc├║zskej spev├í─Źky Moonlight Benjamin. Rod├í─Źka z Haiti so svojou sprievodnou kapelou a ich ÔÇ×v├║d├║-rokenrolomÔÇť udr┼żala u┼ż mierne unaven├ę publikum cel├║ hodinu na tane─Źnom parkete.

Hoci na ├┤smom ro─Źn├şku CMC hrali ├║─Źinkuj├║ci, hostia, usporiadatelia a deleg├íti festivalu siln├║ presilovku vo─Źi dom├ícim platiacim div├íkom (mohlo to by┼ą do ve─żkej miery sp├┤soben├ę pres┼ąahovan├şm sa do nov├Żch priestorov), ver├şme, ┼że t├íto trad├şcia, poskytuj├║ca hudobn├şkom d├┤le┼żit├Ż priestor na prezent├íciu pred zahrani─Źn├Żmi odborn├şkmi a d├┤le┼żit├║ sp├Ątn├║ v├Ązbu, bude v Ostrave v aj nasleduj├║cich roz┼íirova┼ą na┼íe hudobn├ę obzory.

Vladim├şr ÔÇ×Potkan_FMÔÇť Potan─Źok

link https://crossroadsmusic.cz/Generálny partner

Z verejn├Żch zdrojov podporil

 

Partneri