World MusicHrdza             

Bio

S√ļńćasn√Ĺ folk vych√°dzaj√ļci zo slovenskej tradińćnej hudby ovplyvnen√Ĺ in√Ĺmi hudobn√Ĺmi Ň°t√Ĺlmi.

Skupina HRDZA p√īsob√≠ slovenskej hudobnej sc√©ne od roku 1999. Siln√© hlasy, Ň°pińćkov√≠ hudobn√≠ci a Ň°ikovne spracovan√© piesne mieŇ°aj√ļ star√© s nov√Ĺm do pr√≠jemn√©ho zvuku. Nepochybn√Ĺm tromfom kapely je aj p√īsobiv√Ĺ spev Susanny Jara.

Hrdza koncertuje hlavne na Slovensku, ale je ńćast√Ĺm hosŇ•om festivalov aj v ńĆeskej republike a Pońĺsku. Skupina vydala p√§Ň• albumov, ktor√© si rovnako pochvańĺovali kritici aj publikum, stala sa mil√°ńćikom festivalov a z√≠skala mnoŇĺstvo ocenen√≠ na r√īznych s√ļŇ•aŇĺiach na Slovensku aj v ńĆeskej republike. V lete roku 2006 prerazil singel¬†Na hor√°ch b√Ĺva¬†do prvej tridsiatky hranosti v slovensk√Ĺch r√°di√°ch (Slovak Airplay Top 50). V roku 2010 Hrdza vyhrala slovensk√© n√°rodn√© kolo Eurosong 2010 s piesŇąou¬†Tak√° sa mi p√°ńći¬†a v roku 2016 sa prebojovala do fin√°le s√ļŇ•aŇĺe ńĆesko Slovensko m√° talent.

V decembri roku 2018 vydala Hrdza album s n√°zvom¬†Neskroten√Ĺ, na ktorom sa predstavili dve nov√© spev√°ńćky ‚Äď Susanna Jara a Lucia Gibarti, ktor√© nahradili Veroniku Rabada. Nov√© s√ļ aj niektor√© pr√≠stupy k aranŇĺm√°nom piesn√≠. Chytńĺav√© piesne z ukrajinsko-slovensko-pońĺsk√©ho pomedzia striedaj√ļ autorsk√© piesne a kompoz√≠cie Slavom√≠ra Gibartiho. Album sa umiestnil na 4. mieste rebr√≠ńćka World Music Charts Europe v apr√≠li 2019, ńćo je doteraz historicky najvyŇ°Ň°ie umiestnenie nahr√°vky zo Slovenska.

Veńĺmi √ļspeŇ°n√Ĺ je aj videoklip k piesni¬†Ň†tefan¬†z albumu Neskroten√Ĺ, ktor√Ĺ od jeho uverejnenia 6. decembra 2018 videlo na internete uŇĺ viac ako 3 mili√≥ny div√°kov.

ńĆlenovia

Slavom√≠r Gibarti ‚Äď spev, gitary, koncovka
Susanna Jara ‚Äď spev, husle
Lucia Gibarti ‚Äď spev
Dominik Maniak ‚Äď husle, vok√°ly
ńĹubo ҆amo ‚Äď husle, vok√°ly
Marek SzarvaŇ° ‚Äď bicie, perkusie
Pavol BoleŇ° ‚Äď basgitara, vok√°ly
Matej Palidrab ‚Äď akorde√≥n

Albumy

Muzińćka (Hrdza, 2002)
Pod boŇĺ√≠mi oknami (Universal music, 2006)
Hajnajnanyja (Universal music, 2009)
Hrdzav√° osemn√°stka (Hrdza, 2016)
Neskroten√Ĺ (Hrdza, 2018)

Iné

Recenzie:
Album Neskroten√Ĺ dosiahol v apr√≠li 2019 Ň°tvrt√© miesto v prest√≠Ňĺnom medzin√°rodnom rebr√≠ńćku World Music Charts Europe (WMCE). Ide o rebr√≠ńćek, v ktorom odborn√≠ci na world music z radov redaktorov 42 rozhlasov√Ĺch stan√≠c z 24 kraj√≠n Eur√≥py hodnotia aktu√°lne albumy z cel√©ho sveta. Je to historicky najvyŇ°Ň°ie miesto v rebr√≠ńćku funguj√ļcom od roku 1991 z√≠skan√© slovenskou kapelou.

PieseŇą aj video ҆tefan sa v marci 2019 vyŇ°plhali na vrchol rebr√≠ńćka World Music Charts str√°nky Ethnocloud. Rebr√≠ńćek je zaloŇĺen√Ĺ na pońćte prehran√≠ piesne alebo videa n√°vŇ°tevn√≠kmi alebo ńćlenmi str√°nky EthnoCloud.com v danom mesiaci.

“Ich hudba m√° v sebe energiu, ktor√° na posluch√°ńća srŇ°√≠ uŇĺ z ‚Äěkonzervy‚Äú, zo Ň°t√ļdiov√Ĺch nahr√°vok.”
MiloŇ° JanouŇ°ek, Denn√≠k N, 26.2.2019

Vide√°


Audio

Foto


Gener√°lny partner

 

Partneri