World MusicHrdza             

Bio

S├║─Źasn├Ż folk vych├ídzaj├║ci zo slovenskej tradi─Źnej hudby ovplyvnen├Ż in├Żmi hudobn├Żmi ┼ít├Żlmi.

Skupina HRDZA p├┤sob├ş slovenskej hudobnej sc├ęne od roku 1999. Siln├ę hlasy, ┼ípi─Źkov├ş hudobn├şci a ┼íikovne spracovan├ę piesne mie┼íaj├║ star├ę s nov├Żm do pr├şjemn├ęho zvuku. Nepochybn├Żm tromfom kapely je aj p├┤sobiv├Ż spev Susanny Jara.

Hrdza koncertuje hlavne na Slovensku, ale je ─Źast├Żm hos┼ąom festivalov aj v ─îeskej republike a Po─żsku. Skupina vydala p├Ą┼ą albumov, ktor├ę si rovnako pochva─żovali kritici aj publikum, stala sa mil├í─Źikom festivalov a z├şskala mno┼żstvo ocenen├ş na r├┤znych s├║┼ąa┼żiach na Slovensku aj v ─îeskej republike. V lete roku 2006 prerazil singel┬áNa hor├ích b├Żva┬ádo prvej tridsiatky hranosti v slovensk├Żch r├ídi├ích (Slovak Airplay Top 50). V roku 2010 Hrdza vyhrala slovensk├ę n├írodn├ę kolo Eurosong 2010 s pies┼łou┬áTak├í sa mi p├í─Źi┬áa v roku 2016 sa prebojovala do fin├íle s├║┼ąa┼że ─îesko Slovensko m├í talent.

V decembri roku 2018 vydala Hrdza album s n├ízvom┬áNeskroten├Ż, na ktorom sa predstavili dve nov├ę spev├í─Źky ÔÇô Susanna Jara a Lucia Gibarti, ktor├ę nahradili Veroniku Rabada. Nov├ę s├║ aj niektor├ę pr├şstupy k aran┼żm├ínom piesn├ş. Chyt─żav├ę piesne z ukrajinsko-slovensko-po─żsk├ęho pomedzia striedaj├║ autorsk├ę piesne a kompoz├şcie Slavom├şra Gibartiho. Album sa umiestnil na 4. mieste rebr├ş─Źka World Music Charts Europe v apr├şli 2019, ─Źo je doteraz historicky najvy┼í┼íie umiestnenie nahr├ívky zo Slovenska.

Ve─żmi ├║spe┼ín├Ż je aj videoklip k piesni┬á┼átefan┬áz albumu Neskroten├Ż, ktor├Ż od jeho uverejnenia 6. decembra 2018 videlo na internete u┼ż viac ako 3 mili├│ny div├íkov.

─îlenovia

Slavom├şr Gibarti ÔÇô spev, gitary, koncovka
Susanna Jara ÔÇô spev, husle
Lucia Gibarti ÔÇô spev
Dominik Maniak ÔÇô husle, vok├íly
─Żubo ┼áamo ÔÇô husle, vok├íly
Marek Szarva┼í ÔÇô bicie, perkusie
Pavol Bole┼í ÔÇô basgitara, vok├íly
Matej Palidrab ÔÇô akorde├│n

Albumy

Muzi─Źka (Hrdza, 2002)
Pod bo┼ż├şmi oknami (Universal music, 2006)
Hajnajnanyja (Universal music, 2009)
Hrdzavá osemnástka (Hrdza, 2016)
Neskroten├Ż (Hrdza, 2018)

In├ę

Recenzie:
Album Neskroten├Ż dosiahol v apr├şli 2019 ┼ítvrt├ę miesto v prest├ş┼żnom medzin├írodnom rebr├ş─Źku World Music Charts Europe (WMCE). Ide o rebr├ş─Źek, v ktorom odborn├şci na world music z radov redaktorov 42 rozhlasov├Żch stan├şc z 24 kraj├şn Eur├│py hodnotia aktu├ílne albumy z cel├ęho sveta. Je to historicky najvy┼í┼íie miesto v rebr├ş─Źku funguj├║com od roku 1991 z├şskan├ę slovenskou kapelou.

Piese┼ł aj video ┼átefan sa v marci 2019 vy┼íplhali na vrchol rebr├ş─Źka World Music Charts str├ínky Ethnocloud. Rebr├ş─Źek je zalo┼żen├Ż na po─Źte prehran├ş piesne alebo videa n├ív┼ítevn├şkmi alebo ─Źlenmi str├ínky EthnoCloud.com v danom mesiaci.

„Ich hudba m├í v sebe energiu, ktor├í na posluch├í─Źa sr┼í├ş u┼ż z ÔÇ×konzervyÔÇť, zo ┼ít├║diov├Żch nahr├ívok.“
Milo┼í Janou┼íek, Denn├şk N, 26.2.2019

Videá


Audio

Foto


Generálny partner

Z verejn├Żch zdrojov podporil

 

Partneri