R├│mska hudbaJ├║lia Koz├íkov├í – Manu┼ía   

Bio

J├║lia Koz├íkov├í je spev├í─Źka, ktor├í m├í ve─żmi ┼íirok├Ż umeleck├Ż z├íber. Vyrastala so slovensk├Żm folkl├│rom sa dostala do r├│mskeho zboru ─îhavorenge, ktor├Ż zalo┼żila Ida Kelarov├í. Ned├ívo dokon─Źila ┼ít├║dium hudby a soci├ílnej antropol├│gie na SOAS University of London, kde sa venovala tradi─Źnej hudbe z r├┤znych kraj├şn.

V s├║─Źasnosti funguje v nieko─żk├Żch hudobn├Żch projektoch ÔÇô v skupine Sole spieva medzin├írodn├Ż reperto├ír, vo Velvet Case jazz a v kapele O Gad┼że Ba┼íaven.

┬áNa na jar 2022 vydala debutov├Ż album s n├ízvom Manu┼ía, na ktorom interpretuje r├│mske ─żudov├ę piesne z r├┤znych regi├│nov Slovenska. Manu┼ía znamen├í v r├│m─Źine ÔÇ×─żudiaÔÇť a album je venovan├Ż v┼íetk├Żch R├│mom, ktor├Żch J├║lia stretla a s ktor├Żch bohatou hudobnou kult├║rou sa stretla a osvojila si ju, aj ke─Ć ona sama nem├í r├│mske korene.

Album nahrala v spolupr├íci s cimbalistom ─Żubom├şrom Ga┼íparom, huslislom Viliamom Didi├í┼íom, violistom Vojtechom ÔÇ×B├ęluÔÇť Boto┼íom a kontrabasistom J├íno Rigom. Mierne ÔÇ×gypsy-swingov├ŻÔÇť n├ídych dod├íva nahr├ívke v niektor├Żch skladb├ích hos┼ąuj├║ci gitarista Zsolt V├írady.

Album bodoval v j├║ni tohto roku ako najhranej┼íia nahr├ívka v MergingArts Global Radio v Bostone, z├şskal 25. miesto v Transglobal World Music Chart a 27. miesto v rebr├ş─Źku World Music Chart Europe a s jeho ┼żivou verziou vyst├║pila J├║lia Koz├íkov├í a jej skupina koncom j├║na na s├ęrii koncertov v Lond├Żne a Birminghame.

─îlenovia

Spev: Júlia Kozáková
Husle: Viliam Didiáš
Cimbal: ─Żubom├şr Ga┼ípar
Viola: Vojtech ÔÇťB├ęluÔÇŁ Boto┼í
Kontrabas: Ján Rigo
Gitara: Zsolt Varady

Albumy

Manuša

In├ę

Manu┼ía znamen├í v r├│mskom jazyku ─żudia.
─Żudia, predkovia R├│mov, n├ím zanechali piesne na vytvorenie tohto albumu. Nap├şsan├ę ┼żivotom a potvrden├ę mnoh├Żmi gener├íciami. Poklad. ─Żudia sme aj my v┼íetci bez oh─żadu na p├┤vod, ─Źi farbu pleti. ┼Żijeme spolu na jednej zemi a m├íme mnoho inakost├ş a zvl├í┼ítnost├ş, ktor├Żmi sa m├┤┼żeme vz├íjomne obohacova┼ą. A tak sa stalo aj mne, ─Źloveku bez r├│mskych kore┼łov, ┼że ma na mojej ceste obohacuj├║ r├│mske tradi─Źn├ę piesne. O─Źaruje ma ich h─║bka, jednoduchos┼ą a nesp├║tanos┼ą. U─Źia ma, ┼że sm├║tok je rovnako kr├ísny a potrebn├Ż ako rados┼ą. Tieto piesne som prijala do svojho ┼żivota, a preto s├║ u┼ż aj mojou s├║─Źas┼ąou. Citlivo s l├ískou a re┼ípektom si ich dovo─żujem interpretova┼ą na mojom prvom albume.
┼Żel├ím si, aby sme sa nech├ívali obohacova┼ą darmi in├Żch a delili sa o tie svoje.
Je to neuverite─żne bohat├í a dobrodru┼żn├í cesta.
J├║lia

Videá


Audio

Foto


Generálny partner

Z verejn├Żch zdrojov podporil

 

Partneri