Hudobn├şciRomanika         

Bio

Osobit├Ż projekt Ildik├│ Kali, ktor├í svoj ┼ít├Żl hudby ozna─Źuje ako etno ┼íans├│n, zaznamenal prelom po vydan├ş CD La Loba (Pavian Records). Album sa stal m├ş─żnikom v tvorbe skupiny Romanika zhroma┼żdenej okolo spev├í─Źky a gitaristky Ildik├│ Kali (Ika) a prin├í┼ía s├║hrn toho najlep┼íieho v nov├Żch aran┼żm├ínoch sk├║sen├ęho hudobn├şka a producenta Stana Pal├║cha. Piesne Romaniky na poslednom albume vyzreli a pritom si zachovali svoj charakter, hudobno-farebn├Ż svet, podtrhnut├Ż charizmatick├Żm prejavom frontmanky. O bohat┼í├ş zvuk kapely sa postarali pozvan├ę osobnosti slovenskej world-jazz music ako Marcel Comendant ÔÇô cimbal, Martin Chovanec ÔÇô akorde├│n, bandone├│n, Peter Sol├írik ÔÇô bicie a ─Ćal┼í├ş.

Piesne Ildik├│ Kali si st├íle zachov├ívaj├║ svoje ┼żensk├ę ─Źaro, nezamenite─żn├Ż v├Żraz pln├Ż energie a v├í┼íne. Piesne s textami pln├Żmi imagin├ície dopl┼ła hudba ─Źasto okorenen├í prvkami flamenca, balk├ínskej hudby, ─Źi cig├ínskymi mot├şvmi. Siln├Ż ┼żensky element vyva┼żuje hlbok├Ż a jazzovo kultivovan├Ż zvuk kontrabasu, na ktor├Ż hr├í Ikin ┼żivotn├Ż partner Roman Kraic.

─îlenovia

Ildik├│ Kali ÔÇô hudba, spev
Stanislav Pal├║ch ÔÇô husle, mandol├şna
Marcel Comendant ÔÇô cimbal
Peter Sol├írik ÔÇô bicie
Pavol Bereza ÔÇô gitara
Martin Chovanec ÔÇô akorde├│n
Roman Kraic ÔÇô kontrabas

Albumy

Svetlo a tiene (2004)
Vl─Źie balady (2007)
Milenka v┼íetk├Żch (Slnko Records, 2010)
V hlbinách (Pavian Records, 2013)
La Loba (Pavian Records, 2018)

In├ę

Recenzia albumuÔÇť V hlbin├íchÔÇť
ÔÇ×Romanika se zde p┼Öedstavuje v neoby─Źejn─Ť siln├ę sestav─Ť ÔÇô jako kvartet, dopln─Ťn├Ż o dal┼í├ş nep┼Öeslechnuteln├ę hostuj├şc├ş muzikanty. ├Üst┼Öedn├ş dvojici dopl┼łuje kytarista Stanislav Po─Źaji a buben├şk a perkusista Juraj Ra┼íi, zku┼íen├ş multi┼ż├ínrov├ş instrumentalist├ę. Hudba na albu je velmi rozmanit├í, sly┼í├şte inspirace jazzem, ┼íansonem, folkem, pouli─Źn├şm kabaretem, flamencem, ─Źard├í┼íem, balk├ínsk├Żm gypsy ÔÇô tak┼że se ob─Źas p┼Öid├ívaj├ş klarinetista a saxofonista Miroslav Popr├ídi, pianista Ondrej Kraj┼ł├ík, srbsk├í akordeonistka Sne┼║ana Jovic, saxofonista Nikolaj Nikitin,
vokalista R├│bert Pospi┼í a kytarista Martin Sillay. Posledn─Ť dva jmenovan├ş album tak├ę produkovali, zvu─Źili, mixovali a masterovali (jinak jsou zn├ím├ş jako ÔÇ×sloven┼ít├ş Simon a GarfunkelÔÇť). Na prv├Ż pohled zaujme CD svou v├Żtvarnou str├ínkou, obal i booklet jsou d├şlem kni┼żn├şho grafika a v├Żtvarn├şka Fera Mal├şka a jde vskutku o obraz lidsk├Żch (respektive ┼żensk├Żch) emoc├ş a zmatk┼», o nich┼ż koneckonc┼» vypr├ív─Ťj├ş zde skryt├ę p├şsn─Ť.
Autorkou hudby je v├Żhradn─Ť Ika Kraicov├í, texty obstarala oce┼łovan├í sou─Źasn├í slovensk├í b├ísn├ş┼Öka Eva Luka. P├şsn─Ť o hlubin├ích ┼żensk├ę du┼íe, mystice ┼żivota, z├íhad a bolesti lidsk├ę existence vznikaly dva roky a se sugestivitou obna┼żenosti tak odr├í┼żej├ş nelehk├ę ┼żivotn├ş obdob├ş Iky Kraicov├ę. Um─Ťleckou opravdovost v├Żpov─Ťdi umoc┼łuje i to, ┼że skladby byly ve studiu nahr├ív├íny na┼żivo, aby zn─Ťly syrov─Ťji, tud├ş┼ż p┼Öirozen─Ťji, jako na koncert─Ť. A tento z├ím─Ťr v┼íichni protagonist├ę naplnili m├şrou vrchovatou!ÔÇť
JazzPort.cz

Videá


Audio

Foto


Generálny partner

 

Partneri