Hudobn├şciKarpaton     

Bio

Hudobn├Ż projekt KarpaTon vznikol v roku 2010 z iniciat├şvy multiin┼ítrumentalistu a spev├íka Michala Smetanku. Jeho z├ímerom bola f├║zia tradi─Źnej hudobnej kult├║ry Karp├ít do nov├Żch hudobn├Żch ┼ż├ínrov, predov┼íetk├Żm alternat├şvnej hudby a worldmusic. V─Ćaka hudobn├şkom, ktor├ş sa do projektu rokmi zap├íjali, vzniklo mno┼żstvo origin├ílnych a ├║spe┼ín├Żch programov a koncertov, nieko─żko hudobn├Żch albumov (KarpaTon, Na kore┼łu, dvojalbum Skadzi Tadzi, Karpat Mater a ┼áepotom) a DVD (Hlasy predkov).

Charakteristick├Żm znakom KarpaTonu je origin├ílny a exkluz├şvny akustick├Ż prejav, nezamenite─żn├Ż v─Ćaka variabiln├ęmu vyu┼ż├şvaniu mno┼żstva etnick├Żch hudobn├Żch n├ístrojov od Karp├ít cez Eur├íziu, a┼ż po hudobn├Ż in┼ítrument├ír exotick├Żch kult├║r sveta. Kompoz├şcie, ├║pravy i improviz├ície KarpaTonu vych├ídzaj├║ z kore┼łov tradi─Źn├Żch piesn├ş Karp├ít, predov┼íetk├Żm slovensk├Żch a rus├şnskych. ─Äal┼íou charakteristikou je v├Żhradn├ę pou┼ż├şvanie p├┤vodn├Żch, tradi─Źn├Żch textov, spravidla v novom, netradi─Źnom pon├şman├ş.

Napriek zvukovej a in┼ítrument├ílnej pestrosti s├║ v hudbe KarpaTonu v┼żdy jasne identifikovate─żn├ę znaky Slovenskej a Karpatskej trad├şcie a naturelu.

─îlenovia

Michal Smetanka ÔÇô multi-instrumentalist, vocals
Edo Fertal╠î ÔÇô percussions
Ivana Feni╠ükova╠ü ÔÇô vocals
Robert Egres╠îi ÔÇô percussions
Andrej Smetanka ÔÇô percussions
Slavomi╠ür Harman ÔÇô accordion
Vlado Kuba╠ün╠î ÔÇô double bass, chordophone

Albumy

KarpaTon I (2011)
Na kore┼łu (2012)
Skadzi Tadzi (MimoArt, 2013)
Karpat Mater (Karpaton, 2015)
Ratoliestky /Pr├şbeh o zbojn├şkovi Putifarovi (Karpaton, 2017)
Hlasy predkov (Karpaton, 2018) – DVD
┼áepotom (Hudobn├Ż fond, 2018)

In├ę

Recenzie
ÔÇ×V┼żdy sa te┼í├şm na nov├ę nahr├ívky a koncerty Michala Smetanku a jeho skupiny KarpaTon. V jeho hudbe m├┤┼że posluch├í─Ź n├íjs┼ą skuto─Źn├║ hudbu karpatsk├ęho regi├│nu s pou┼żit├şm tradi─Źn├Żch dychov├Żch n├ístrojov pr├íve z tejto ─Źasti sveta. Michal Smetanka v┼żdy rozpr├íva pr├şbehy oble─Źen├ę do ve─żmi zauj├şmav├Żch zvukov├Żch ┼íiat.ÔÇťÔÇť
Ula Nowak, hudobn├í publicistka, ─Źlenka organiza─Źn├ęho v├Żboru festivalu Pannonica Folk Festival, Po─żsko

Videá


Audio

Foto


Generálny partner

Z verejn├Żch zdrojov podporil

 

Partneri