Ethno JazzPacora Trio     

Bio

Hudbu, ktor├║ tvoria je na rozhran├ş jazzu a folkl├│rnej hudby, obohaten├í o prvky jazzovej improviz├ície. Zoskupenie bolo s├║─Źas┼ąou prehliadky WOMEX Selection 2015.

PaCoRa Trio sa sklad├í z troch sk├║sen├Żch muzikantov ÔÇô huslista Stanislav Pal├║ch, cimbalista Marcel Comendant a kontrabasista R├│bert Ragan. Hudba tria je postaven├í na prel├şnan├ş jazzu a folkl├│ru. Ich reperto├ír zah┼Ľ┼ła origin├ílne aran┼żm├íny jazzov├Żch standardov a ich vlastn├ę kompoz├şcie. Stanislav Pal├║ch (*1977, ─îadca) huslista, ktor├Ż vyrastal na slovenskom folkl├│re, ale nesk├┤r za─Źal hr├íva┼ą aj jazz. Nahral pribli┼żne 40 albumov ako ┼ít├║diov├Ż hudobn├şk a ┬ápresl├ívili ho jeho vyst├║penia na r├┤znych lok├ílnych jazzov├Żch, folkl├│rnych festivaloch, ako aj festivaloch klasickej hudby. Komponuje a aran┼żuje hudbu nielen pre PaCoRa Trio, ale pre viacer├ę miestne kapely a ans├ímble.

Marcel Comendant (*1980, Chisinau) je moldavsk├Ż hudobn├şk, cimbalista, ktor├Ż ┼ítudoval v Chisinau a Banskej Bystrici. Vyhral mno┼żstvo medzin├írodn├Żch hudobn├Żch s├║┼ąa┼ż├ş a hral na mnoh├Żch festivaloch.

R├│bert Ragan (*1963, Bansk├í Bystrica) je kontrabasista a u─Źite─ż. Je st├íly ─Źlen Orchestra ┼át├ítnej Opery v Banskej Bystrici, hr├í nielen klasick├║ hudbu, ale tie┼ż jazz (kapely ÔÇô Swing Q, Nothing but Swing Trio) a spolupracuje s mnoh├Żmi ┼ípi─Źkov├Żmi jazzov├Żmi hudobn├şkmi z mnoh├Żch kraj├şn.

T├şto traja ─Źlenovia PaCoRa Trio nahrali prv├ę CD Pacora Trio v roku 2005. Kr├ítko na to CD z├şskalo pozit├şvny ohlas doma aj v zahrani─Ź├ş (4-hviezdi─Źkov├Ż rating v prest├ş┼żnom BBC Music Magazine ÔÇô j├║n 2006). Pacora Trio vystupuj├║ na v├Żznamn├Żch jazzov├Żch ako aj world music p├│di├ích v zahrani─Ź├ş (─îesk├í Republika, Rak├║sko, Ve─żk├í Brit├ínia, Nemecko, Taliansko, Gr├ęcko, Po─żsko, D├ínsko) a nahrali nieko─żko nahr├ívok pre ─îesk├║ a Slovensk├║ telev├şziu a r├ídio, Rak├║ske ORF R├ídio ako aj pre film. Druh├ę CD nazvan├ę Fugit Hora vy┼ílo v roku 2012. Zatia─ż ─Źo prv├Ż album je viac jazzov├Ż s folkl├│rnym feelingom (podobaj├║ci sa ┼ít├Żlu Djanga Reindharda s pou┼żit├şm cimbalu namiesto gitary), druh├Ż naopak, je viac zameran├Ż na slovensk├ę a moldavsk├ę folkl├│rne korene s jemn├Żm n├ídychom jazzu.

─îlenovia

Stano Pal├║ch ÔÇô husle
Marcel Comendant ÔÇô cimbal
R├│bert Ragan ÔÇô kontrabas

Albumy

PaCoRa trio (Hevhetia, 2005)
Fugit Hora (Spectrum, 2012)
Pacora Trio & Societas Incognitorum ÔÇô Heroes (J&M agency, s.r.o., 2014)
S─ŻUK ÔÇô Pacora Trio ÔÇô Marek Past├şrik ÔÇô Ornamenty (FORZA MUSIC, 2014)

In├ę

Citáty/Recenzie:
ÔÇ×Tento zauj├şmav├Ż album akustick├ęho tria PaCoRa m├í zrete─żne stredoeur├│psky ─żudov├Ż zvuk – napriek tomu, ┼że mnoh├ę z t├Żchto skladieb s├║ klasikou New York Tin Pan Alley. To nie je celkom prekvapuj├║ce, preto┼że zostava obsahuje husle slovensk├ęho Stana Palucha a r├Żchly krokov├Ż cimbal moldavsk├ęho hudobn├şka. Obaja hr├í─Źi s├║ fam├│znymi virtu├│zmi, z ich s├│lov├Żch v├Żstupov stoja vlasy dupkom. Paluchovo aran┼żm├ín skladby ÔÇ×Pent-Up HouseÔÇť, ktor├║ zlo┼żil Sonny Rollins a bola ob─ż├║ben├í huslistom Grappellim, v├ím d├í kr├şdla. Paluch je s├şce najviac v popred├ş ako frontman, ale hr├í─Ź na basu v pozad├ş stojaci Robert Ragan je neporazite─żn├Ż. ÔÇť
Gary Booth, BBC MUSIC MAGAZINE, June 2006

Videá


Audio

Foto


Generálny partner

Z verejn├Żch zdrojov podporil

 

Partneri